To co powinieneś wiedzieć!!!!!Autor: Kosmoski
Format Troche Historii Licencja Twórca
Mp3

W 1987 , Fraunhofer Gesellschaft ( FhG ) rozpoczął pracę nad postrzeżeniowym kodowaniem audio w projekcie Eureka EU147. Naukowcy analizowali jak ludzkie ucho i mózg postrzega dźwięk . Kodująca technika miała skutecznie oszukać ucho przez eliminowanie mniej istotnych części muzyki np. jeżeli dwie nuty są bardzo podobne , albo jeżeli wysoki i niski ton zdarza się dokładnie w tym samym czasie , mózg spostrzega tylko jednen z nich, tak więc algorytm mp3 wybiera bardziej ważny sygnał i odrzuca inny .
W wspólnej współpracy z Uniwersytetem Erlangen ( Prof . Dieter Seitzer ), Fraunhofer Iis w końcu wymyślił bardzo potężny algorytm, który jest standaryzowany jak Iso Mpeg Audio Layer 3. W kwietniu 1989r został ostatecznie opracowany orgorytm. Wynika z tego, że oryginalny rozmiar audio 30Mb może być zapisany do 3Mb jako MP3 z mało słyszalną stratą jakości. MP3 zostało wprowadzone do standardu w 1992r jako Mpeg layer 1. Popularność format zdobył w 1996r jako zmodyfikowany Mpeg Layer 3. Od tej pory na Cd można było zmieścić 12 godzin muzyki. W tym czasie powstały początki Napster-a, który wykorzystał format do wymiany muzyki w internecie. MP3 stało się standardem w przenośnych player-ach , odtwarzaczach DVD itd. W internecie prawie 91% wszystkich plików muzycznych jest dostępna właśnie w tym formacie .

Free Fraunhofer
Mp3PRO

Mp3PRO jest następcą pokolenia MP3,
a stosunek jakości do bitrates jest zaskakująco dobry. Nowy algorytm opracował Szwedźki partner, który przedstawił swój pomysł, a Fraunhofer Instytut pracował nad tym formatem razem z Thomson multimedia. Zmniejszenie rozmiaru dokonano poprzez ściśnięcie algorytmu dla wysokich częstotliwości. Teraz podobnie jak Wma zaopatrzony w znak wodny chroni praw autorskich. Końcowy algorytm został wypuszczony w 2001r. Na razie format ten jest mało popularny i nie jest standardowym wyposażeniem player-ów i sprzętów RTV. Jakość CD otrzymujemy przy bitrates 96kbps, a jakość porównywalna z 128kbps MP3 jest dla 64kbps MP3PRO . W tym 100% zgodny z poprzednim formatem MP3, choć wymaga nowego dekodera by móc być odtwarzanym częstotliwością próbkowania 44,1 khz.. Nowy dekoder dokonuje rekonstrukcji wysokiego pasma na zasadzie łańcucha DNA, co zmniejsza zniekształcenia sygnały. Niestety format jest płatny.

Licence Fraunhofer
Wma

Windows Media Audio.
Microsoft odpowiada na powstanie formatu MP3 dopiero w 2000r wprowadzając format Wma. Przewagą formatu jest ochrona praw autorskich. Wersja Wma 8 bije mp3 w każdym calu. Nie tylko pod względem jakości i ochrony praw autorskich, a nowa wersja 9.0 ma możliwość kodowania w systemie 5.1 co daje przewagę nad innymi formatami. Jest w pełni darmowa.

Free Microsoft
Ogg

Rozwój Ogg rozpoczął się w 1993r.
Wtedy znanym jako " Squish " . Ogg był od początku otwartym źródłem i wolnym od patentów . To było zamierzone by móc stać się następcą MP3 i Wma i do tej pory to niemal tak popularny i dobrze znany format jak w/w. Algorytm cały czas się rozwija dzięki temu, że jest w postaci open source. Jakość dźwięku poprawia się wraz z kolejną odsłoną kodeka. Ma możliwość kodowania dzwięku 5.1. Kodowanie stosowane jest ze zmiennym bitrates co polepsza znacznie jakość samego utworu. Algorytm jest na tyle dobry, że pod względem kompresji wyprzedza Mp3 Wma i porównywalny jest do MP3PRO. W pełni darmowy i dostępny we wszyskich player-ach. Ogg ma dużo entuzjastów dzięki czemu jest bardzo popularny w internecie.

Free Vorbis
AacPlus

AacPlus jest formatem nowej generacji, który pozwala na zapis muzyki w systemie 5.1 lub 7.1 przy kompresji stratnej 48Khz na kanał, co pozwala na użycie tago formatu do wymiany w Internecie, cyfrowej transmisji danych.

Licence Fraunhofer
Wav

Jeden z pierwszych standardów audio. Dane są tej samej jakości jak CD. Nie zastosowano tutaj żadnej jakości stratnej, lecz wielkość 1 min to 10Mb. Często wykorzystywany do profesionalnego nagrywania utworów w studiach nagrań ze względu na najlepsze parametry. Teraz jest możliwość nagrania utworu w systemie 32bit co czyni go pod względem jakości najbardziej cenionym formatem do obróbki dzwięku. Komputer z nową kartą dźwiękową Creative Audigy 2 może nagrywać utwory z jakością 96Khz 24bit.

Free Microsoft
Uwaga, podgląd tego skryptu dostępny jest tylko we wbudowanej lub zewnętrznej przeglądarce ze względu na modyfikacje paska tytułowego przeglądarki.